O Krakowie

Kraków to miasto będące stolicą województwa małopolskiego, położone w południowej Polsce, nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Dawna stolica Polski, miasto koronacyjne i nekropolia królów Polski, a dzisiaj jedna z ważniejszych europejskich metropolii.

Historia Krakowa jako zorganizowanego ośrodka miejskiego zaczyna się około VII–VIII w. n.e. Do dziś możemy podziwiać pozostałości po pierwszych mieszkańcach w postaci dwóch kopców: Krakusa i Wandy. Ośrodek władzy od początku skupiał się na wzgórzu wawelskim. Jedną z przełomowych dat w historii miasta była jego lokacja na prawie magdeburskim 5 czerwca 1257 r. Uformował się wtedy obecny układ urbanistyczny Starego Miasta oraz siedziba władcy – Wawel. Położenie na styku szlaków handlowych: z Rusi do Niemiec i Czech, z Pomorza do Węgier, Turcji i na Bałkany, pozwoliło Krakowowi na szybki rozwój gospodarczy.

Okres szczytowego rozwoju ówczesnej stolicy Polski przypada na wieki XV i XVI. Kraków był w owych czasach – tak, jak i obecnie – miastem nauki i kultury. Przyciągał największych artystów, których dzieła możemy podziwiać do dziś: ołtarz mariacki dłuta Wita Stwosza czy krużganki na Wawelu projektu Bartolomeo Berrecciego. Historia Krakowa nierozerwalnie łączy się z dziejami państwa polskiego.

Dziś Kraków to miasto nowoczesne, wciąż się rozwijające. Tygiel, w którym tradycja mieszkańców miesza się ze studencką awangardą. Dzięki wielu zabytkom, doskonale zachowanej starej zabudowie nie zatracił swego majestatycznego charakteru.

Sercem miasta od setek lat jest Rynek Główny − największy plac miejski średniowiecznej Europy, zachowany w niezmienionym kształcie od 1257 roku i wpisany na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1978. Z wieży bazyliki Mariackiej od 600 lat co godzinę na cztery strony świata grany jest hejnał. Natomiast stojące pośrodku rynku Sukiennice – średniowieczna hala targowa – są jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich zabytków.

Kraków szczyci się również drugą w Europie Środkowej, po uniwersytecie w Pradze, najstarszą uczelnią wyższą – Uniwersytetem Jagiellońskim (studiowali tu m.in. Mikołaj Kopernik i papież Jan Paweł II). Z kolei wzgórze wawelskie, zamieszkane od czasów paleolitu, od połowy XI w. było rezydencją polskich władców i ośrodkiem religijnym. Obecnie Zamek Królewski na Wawelu pełni funkcje muzealne − udostępnia aż 71 sal wystawowych, w których m.in. można zobaczyć zabytki sztuki renesansu; zachwyt wzbudza arkadowy dziedziniec − perła szesnastowiecznej architektury.

Polecamy zapoznanie się z szeroką ofertą tras turystycznych, informacji praktycznych oraz krakowskich atrakcji na stronie Magiczny Kraków – www.krakow.pl. Szczególnie polecamy:

  • wirtualny spacer: http://krakow.pl/spacer
  • kamery internetowe: http://www.krakow.pl/multimedialny_krakow/161001,artykul,kamery.html
  • foldery promocyjne: http://www.krakow.pl/informacje_praktyczne/31743,artykul,po_polsku.html:
    • Trzy dni w Krakowie – wpadłeś na weekend lub konferencję?
    • Tylko w Krakowie – czyli 21 powodów dla których warto odwiedzić Kraków.
    • Przewodnik Nowa Huta – dawne miasto, powstałe w latach 50. XX w., obecnie dzielnica Krakowa…
    • Spacerkiem po Drodze Królewskiej – podróż w czasie i przestrzeni…
    • Hity krakowskich muzeów – nie tylko Wawel i „Dama z gronostajem”. To przecież Kraków…
    • Getto szlak pamięci 1941-1943 – tu każdy kamień to więcej niż 1000 słów…
    • Szlaki krakowskich muzeów – życie dawniej – od prehistorii do Młodej Polski. Tradycje, zwyczaje, życie codzienne krakowian.
    • Szlaki krakowskich muzeów – szlak kultury żydowskiej – Judaica w zbiorach krakowskich muzeów.
    • Szlaki krakowskich muzeów – Sztuka Młodej Polski, witraże – barwna epoka fin de siècle w zbiorach krakowskich muzeów.
    • Szlaki krakowskich muzeów – szlak nauki i wiedzy – najstarszy polski instrument naukowy ma prawie tysiąc lat! Do zobaczenia – tylko w Krakowie!
    • Krakowski szlak techniki – inżynierskie perełki Krakowa, fascynują od lat.
    • i wiele, wiele innych

ŹRÓDŁO: tekst – krakow.pl